Новини

Відбувся [не]Форум «Адвокати астрономії, гуртуймося!»

16 квітня 2024 року пройшов [не]Форум «Адвокати астрономії, гуртуймося!», організаторами якого стали Державна наукова установа «Інститут модернізації змісту освіти» та Науковий ліцей-пансіон «Міжнародна зелена школа ім. Клима Чурюмова» https://cigs.com.ua/.

Питання, які обговорювалися на [не]Форумі «Адвокати астрономії, гуртуймося!»:

  • навіщо дитині знати астрономію;
  • навіщо астрономія під час війни і після Перемоги;
  • які головні виклики в розвитку астрономії: на рівні фундаментальної науки, школи і для її популяризації;
  • що і як робити для створення спільноти з адвокації астрономії в Україні.

У 3-х годинній фаховій експертній онлайн дискусії взяли участь 85 учасників з різних регіонів України, США та Європи, які разом зі спікерами – відомими науковцями та молодими астрономами, шукали відповіді на поставлені питання.

[не]Форум відкрили ініціаторки заходу - Ірина Жданова, канд.істор. наук, засновниця приватної фізмат школи «Науковий ліцей-пансіон ім. Клима Чурюмова”, експертка із спеціалізованої освіти наукового профілю та Оксана Вернидуб, завідувачка сектору науково-методичного забезпечення роботи з обдарованою молоддю відділу роботи з обдарованою молоддю Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти».

Ірина Жданова розповіла про особливості державного стандарту спеціалізованої освіти наукового профілю та необхідність реабілітувати вітчизняну астрономію і повернути її в школи. Вона презентувала модель наукового онлайн ліцею з пансіоном в Карпатах, де регулярно проводяться астрономічні спостереження, вивчаються українські ремесла і математика, а експерименти з фізики і хімії проводяться просто неба. В ліцеї вже протягом 4 років пілотуються програми викладання астрономії як окремого предмету з початкової школи, а фізики - з 5 класу. Більше - тут.

Далі дискусію продовжили:

Таїсія КАРАСЬОВА, студентка Массачусетського технологічного інституту, засновниця інтернет-платформи «Астропісочниця», призерка Всеукраїнської олімпіади з астрономії та Міжнародної олімпіади з астрономії та астрофізики. Презентація тут

Владислава МАРСАКОВА, канд. фізико-математичних наук, викладачка астрономії Рішельєвського наукового ліцею, членкиня журі Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії та студентської Всеукраїнської олімпіади з астрономії та астрофізики, Заслужений працівник України.

Олександр ШЕВЧУК, доцент кафедри інформаційних технологій, фізико-математичних та економічних наук Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя, член журі Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії та студентської Всеукраїнської олімпіади з астрономії та астрофізики, вчитель-методист Ніжинського ліцею Ніжинської міської ради при НДУ імені М. Гоголя, Заслужений вчитель України.

Олександр БАРАНСЬКИЙ, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Астрономічної обсерваторії Київського національного університету імені Тараса Шевченка, викладач спостережної астрономії у Науковому ліцеї імені Клима Чурюмова.

Діаною ЗАЗУБИК, студентка Київського національного університету імені Тараса Шевченка, золота призерка Міжнародної олімпіади з астрономії та астрофізики, викладачка спецкурсів «Pre-олімпіадна астрономія», «Олімпіадна астрономія» в Науковому ліцеї імені Клима Чурюмова, лекторка вебінарів, лекторка астрономічного гуртка при ІАТ.

Олена ЛІСКОВИЧ, завідувачка кафедри теорії й методики природничо-математичної освіти та інформаційних технологій Миколаївського ОІППО.

Володимир РЕШЕТНИК, доцент Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кандидат фізико-математичних наук, членом журі Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії та Всеукраїнської учнівської інтернет-олімпіади з астрономії, багаторічний керівник Всеукраїнської студентської олімпіади з астрономії та астрофізики та науковий керівник і член міжнародного журі Міжнародної олімпіади з астрономії та астрофізики. Презентація тут

Богдан МЕЛЕХ, завідувач кафедри Львівського національного університету імені Івана Франка, доктор фізико-математичних наук, Голова журі Всеукраїнської учнівської олімпіади з астрономії та Всеукраїнської учнівської інтернет-олімпіади з астрономії.

Олена КОМПАНІЄЦЬ, молодша наукова співробітниця Головної астрономічної обсерваторії НАН України, Голова ради молодих вчених ГАО НАН України, освітня кураторка науково-популярного лекторію ScienceKids.

В підсумку вирішили зробити регулярними такі зустрічі, продовжити їх оффлайн в регіонах, розробити дорожню карту адвокації і промоції вітчизняної астрономії.

Докладніше з доповідями можна ознайомитися переглянувши запис трансляції, за покликанням: https://youtu.be/s_N-NXDjVMc . Матеріали та корисні ресурси впорядковано в хмарі тут.